Kurumsal

GAZİOSMANPAŞA BELEDİYESİ SANAT AKADEMİSİ

Gaziosmanpaşa Belediyesi kültür sanat eğitimlerini bilgi evlerinde uzun yıllardır sürdürürken, ilçe merkezinde kültür sanat projesi kapsamında düzenlenen mekanda Gaziosmanpaşa Belediyesi Sanat Akademisini 2018-2019 eğitim döneminde vatandaşlarının hizmetine sundu.

Gaziosmanpaşa ilçesinin gerek tarihi, gerekse çok kültürlü yapısı nedeni ile dikkat çeken bir ilçedir. İlçenin kültürel yapısı sanat eğitimlerine olan talep ile bağlantılıdır. Müzik eğitimi başta olmak üzere, resim, tiyatro, dans, vb alanlarda çok yönlü olarak yapılan sanat eğitimi, bölgenin yapısına uygun olarak kentleşme bilincinin gelişmesine, eğitim düzeyinin artmasına ve beraberinde kültür –sanat turizminin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Adını Plevne kahramanı Gazi Osmanpaşa’dan alan ilçe, bulunduğu bölgede insan popülasyonu açısından da dikkat çekici bir noktadadır.

Gaziosmanpaşa Sanat Akademisi’nde yetişkinlere ve çocuklara yönelik yaygı(hobi) eğitimleri ve akademik sınıflarda, çocuklarımıza yarı zamanlı konservatuar düzeyinde eğitim verilmektedir. Gündelik yaşamın stresinden kurtulmak ve içinde sanat aşkı olanlara yönelik yaygın eğitimlerimizden her vatandaş kontenjan dâhilinde yararlanabilmektedir.

Gaziosmanpaşa sanat Akademisi’nde eğitimcilerimiz; Akademik ve usta öğreticiler olarak ikiye ayrılmaktadır. Akademik kadrodakiler, üniversitelerin ilgili bölümlerinde görev alanlar, usta öğreticiler ise ilgili müzik bölümlerinden mezun olanlardır.

Akademik sınıflarımız, kurumumuzun müdahalesi olmadan tamamen üniversitelerin ilgili bölümlerinden oluşturulan bağımsız jüri kanalı ile seçilerek oluşturulmaktadır. Akademik program üç yıl üçer aylık kurlar halinde planlanmıştır. Kur sonunda yapılan değerlendirmeler ile kursiyerin durumu netleştirilerek devam edip etmeyeceğine karar verilir.

İlçe Milli eğitim Müdürlüğü ile yapılan protokol sonucunda öğrencilerimizin ders dışı etkinliklerde sanat ile iç içe olmasını sağlamak amacı ile hafta içi okullara yönelik eğitim faaliyetlerimiz planlanmıştır. Öğretmenlerimizin seçtiği öğrenciler ders dışında sanat akademisine gelerek belirli branşlarda eğitim almaktadır.

Hedefler: Akademik sınıflarda eğitim görenleri orkestralarda ve/veya başka bir orkestrada görev alabilecek yetkinliğe ulaştırmak, üniversitelerin-liselerin ilgili bölümlerine girerek müzik alanında profesyonelleşmelerini sağlamak. Hobi gruplarında ki temel hedef ise, müziği sevdirmek, müzik dinleyicisi yetiştirmek ve bir müzik enstrümanını yeterli derece çalabilmelerini sağlamak.

Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin hayata geçirdiği sanat akademisi eğitim projesi yerel yönetimlere örnek olma açısından önemlidir.
9549 kez izlendi