Mehmet Akif Ersoy Şiirleri Okuma Yarışması Şartnamesi

1.YARIŞMAYI DÜZENLEYEN
Mehmet Akif Ersoy Şiirleri Okuma Yarışması Gaziosmanpaşa Sanat Akademisi tarafından düzenlenmektedir.

2.KONU VE AMAÇ
Yarışma, vefatının 85. yıl dönümünde Mehmet Akif Ersoy’u anmak, şiirlerini gençlere sevdirmek ve edebiyat bilincini aşılamak için düzenlenmektedir.
Uzun zamandır etkisi devam eden Covid-19 salgını sebebi ile yarışma online olarak yapılırken ödül töreni 10 finalistin şiirlerini okuyacağı programda yüz yüze olarak 27 Aralık tarihinde Gaziosmanpaşa Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılacaktır.

3.KAPSAM
15-18 yaş aralığındaki gençlerin katılımlarıyla “Mehmet Akif Ersoy Şiirleri” temalı şiir okuma yarışması düzenlenmektedir.

4.KATILIM ŞARTLARI
a) Yarışma “Mehmet Akif Ersoy Şiirleri ve Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 85. Yılını anma” temalıdır.
b) Yarışma, Gaziosmanpaşa ilçe sınırları içerisinde ikamet eden veya ilçe sınırları içerisindeki okullarda öğrenci olan 15-18 yaş aralığındaki katılımcılar için düzenlenmektedir.
c) Yarışmaya katılım ücretsizdir.
d) Yarışmaya sadece goptasanat@gmail.com mail adresi üzerinden başvuru yapılır.
e) Yarışmaya katılan kişilerin "goptasanat" instagram adresini takip etmeleri gerekmektedir.
f) Her yarışmacı yarışmaya 1 (bir) kez, 1 video ile katılma hakkına sahiptir.
g) Yarışmayı değerlendirecek olan seçici kurulun kararı kabul edilir.
h) Yarışmaya kişi kendi bilgileri ve videosu ile katılım sağlar, bir başkası adına katılım tespit edildiğinde değerlendirme dışı bırakılır.
ı) Yarışmanın son başvuru tarihi 17 Aralık 2021 Pazar günü 23.59 olup son başvuru tarihinden sonra yapılan başvurular değerlendirilmeyecektir.
i) Yarışmaya gönderilen videoların tamamı; Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından istenilen her yerde (ticari olmayan) kullanılabilir. Videolar Fikir ve Sanat Eserleri Kanunundan doğan yayma, çoğaltma, temsil, işlemi dijital iletişim de dahil, işaret ve görüntülü araçlarla umuma iletme hakkı sınırsız olarak Gaziosmanpaşa Belediyesi’ne ait olup, yarışmacılar ve Velisi bundan telif hakkı talep etmeyeceklerdir. Yarışmaya katılım gösteren tüm videoların telif hakkı, yarışmacının ve Velisinin açık rızası ile Gaziosmanpaşa Belediyesi’ne devretmiş sayılacaktır. Yarışmacı ve Velisi, Resmi başka yerde kullanamaz ve kullandıramazlar. Videoların her türlü işleme hakkı Gaziosmanpaşa Belediyesi’ne ait olacaktır. Katılımcı ve Velisi, ödül dışında herhangi bir telif hakkı talep edemeyecektir. Yarışmaya gönderilen videoların Fikir ve Sanat Eserleri Kanunundan doğan tüm sorumlulukları katılımcıya ve velisine aittir. Yarışmaya katılım sağlayan tüm katılımcıların videoları belediyenin resmi internet adresinden ve sosyal medya hesaplarından paylaşılacaktır.
j) İş bu Şartnamenin yarışmacının Velisi tarafından okunduğu ve kabul edildiğinin teyidi için, Velinin kişisel mail adresinden, kurumun goptasanat@gmail.com mail adresine göndereceği “Şartname tarafımca okunmuş olup, çocuğumun yarışmaya katılmasına rıza göstermekte ve Telif Haklarına yönelik hususları açıkça kabul ettiğimi beyan etmekteyim” mailinin gönderilmesi gerekmektedir.
k) Gönderilen videoda yaşanılan teknik problemden kurum sorumlu değildir.
l) Yarışmaya katılan tüm yarışmacılar bu şartnamede yer alan tüm maddeleri kabul etmiş sayılır.
m) Yarışmaya katılan kişilerin videoları daha önce ödül almamış, herhangi programla videoya müdahale edilmemiş olmalıdır.

5.YARIŞMA TAKVİMİ
5.1. Son Başvuru Tarihi
17.12.2021 Cuma 23.59
5.2. Değerlendirme Tarihi
27.12.2021
5.4.Sonuç Bildirme / Ödül İlan Tarihi
27.12.2021

6. DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ
a) Vurgu, durak ve tonlamayı kullanma
b) Beden dilini (jest ve mimikleri) kullanma
c) Şiirin temasının kavranması ve hissettirilmesi
d) Şiire katılan yorum (özgünlük)
e) Sahne hâkimiyeti (Genel duruş)
f) Telaffuz, dil kullanımı, şiir diline uygun okuma
g) Şiirin ezgisine göre okuma (armoni, müzikal yapı)
h) Ezbere okuma
i) Heyecan kontrolü
j) Okuma Hızı

7. ÖDÜLLER
1.lik ödülü Cumhuriyet Altını
2.lik ödülü Yarım Altın
3.lük Çeyrek Altın

8. SEÇİCİ KURUL
İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi
Gaziosmanpaşa Belediyesi Gençlik Merkezi Türk Dili ve Edebiyatı Eğitmeni
Gaziosmanpaşa Sanat Akademisi Diksiyon Eğitmeni
Gaziosmanpaşa Sanat Akademisi Şan Eğitmeni

9. SONUÇLAR VE ÖDÜL TÖRENİ
Yarışmanın değerlendirme sonuçları 27 Aralık 2021 Perşembe günü belediyenin resmi web sitesinden ve sosyal medya üzerinden bildirilecektir. Yarışmacıların başvuru formunda belirttikleri iletişim bilgileri yolu ile de bilgilendirilecektir. Dereceye giren ilk 10 yarışmacı sahneye çıkarak şiir okuduktan sonra ilk 3’e girenlere ödülleri dağıtılacaktır.

10. BAŞVURU ŞEKLİ
Yarışmaya katılacak olan öğrenciler goptasanat@gmail.com mail adresine okudukları şiirlerin videolarını son başvuru tarihi olan 17 Aralık 2021 Cuma günü saat 23:59’a kadar göndermeleri gerekmektedir.

11. BAŞVURU ADRESİ VE İLETİŞİM BİLGİLERİ
E Posta : goptasanat@gmail.com
Telefon : 0212 453 50 55-84
2035 kez izlendi