En Güzel İstiklal Marşı Okuma Yarışması Şartnamesi

1.YARIŞMAYI DÜZENLEYEN
En Güzel İstiklal Marşı Okuma Yarışması, Gaziosmanpaşa Belediyesi Sanat Akademisi tarafından düzenlenmektedir.

2.KONU VE AMAÇ
Yarışma, İstiklal Marşı’nın kabulünün 101. yılında İstiklal Marşımızın değerini bir kez daha hatırlayarak gençleri bilinçlendirmek ve edebiyat bilincini aşılamak için düzenlenmektedir.
Uzun zamandır etkisi devam eden Covid-19 salgını sebebi ile yarışma online olarak yapılırken final programı ve ödül töreni 12 Mart tarihinde yüz yüze yapılacak ve sonuçlar burada açıklanacaktır.

3.KAPSAM
İlkokul ve Ortaokul yaş aralığındaki gençlerin katılımlarıyla “En Güzel İstiklal Marşı Okuma Yarışması” düzenlenecektir.

4.KATILIM ŞARTLARI
a) Yarışma “En Güzel İstiklal Marşı Okuma” temalıdır.
b) Yarışma, Gaziosmanpaşa ilçe sınırları içerisinde ikamet eden veya ilçe sınırları içerisindeki okullarda öğrenim gören İlkokul ve Ortaokul öğrenciler için düzenlenmektedir.
c) Yarışmaya katılım ücretsizdir.
d) Yarışmaya sadece goptasanat@gmail.com mail adresi üzerinden başvuru yapılır.
e) Yarışmaya katılan kişilerin "goptasanat" instagram adresini takip etmeleri gerekmektedir.
f) Her yarışmacı yarışmaya 1 (bir) kez, 1 video ile katılma hakkına sahiptir.
g) Yarışmayı değerlendirecek olan seçici kurulun kararı kabul edilir.
h) Yarışmaya kişi kendi bilgileri ve videosu ile katılım sağlar, bir başkası adına katılım tespit edildiğinde değerlendirme dışı bırakılır.
ı) Yarışmanın son başvuru tarihi 7 Mart 2022 Pazartesi günü saat 23.00’e kadar olup son başvuru tarihinden sonra yapılan başvurular değerlendirilmeyecektir.
i) Yarışmaya gönderilen videoların tamamı; Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından istenilen her yerde (ticari olmayan) kullanılabilir. Videolar Fikir ve Sanat Eserleri Kanunundan doğan yayma, çoğaltma, temsil, işlemi dijital iletişim de dahil, işaret ve görüntülü araçlarla umuma iletme hakkı sınırsız olarak Gaziosmanpaşa Belediyesi’ne ait olup, yarışmacılar ve velisi bundan telif hakkı talep etmeyeceklerdir. Yarışmaya katılım gösteren tüm videoların telif hakkı, yarışmacının ve velisinin açık rızası ile Gaziosmanpaşa Belediyesi’ne devretmiş sayılacaktır. Videoların her türlü işleme hakkı Gaziosmanpaşa Belediyesi’ne ait olacaktır. Katılımcı ve velisi, ödül dışında herhangi bir telif hakkı talep edemeyecektir. Yarışmaya gönderilen videoların Fikir ve Sanat Eserleri Kanunundan doğan tüm sorumlulukları katılımcıya ve velisine aittir. Yarışmaya katılım sağlayan tüm katılımcıların videoları belediyenin resmi internet adresinden ve sosyal medya hesaplarından paylaşılacaktır.
j) İş bu Şartnamenin yarışmacının Velisi tarafından okunduğu ve kabul edildiğinin teyidi için, Velinin kişisel mail adresinden, kurumun goptasanat@gmail.com mail adresine göndereceği “Şartname tarafımca okunmuş olup, çocuğumun yarışmaya katılmasına rıza göstermekte ve Telif Haklarına yönelik hususları açıkça kabul ettiğimi beyan etmekteyim” mailinin gönderilmesi gerekmektedir.
k) Gönderilen videoda yaşanılan teknik problemden kurum sorumlu değildir.
l) Yarışmaya katılan tüm yarışmacılar bu şartnamede yer alan tüm maddeleri kabul etmiş sayılır.
m) Yarışmaya katılan kişilerin videoları daha önce ödül almamış, herhangi programla videoya müdahale edilmemiş olmalıdır.

5.YARIŞMA TAKVİMİ
5.1. Son Başvuru Tarihi
7 Mart 2022 Pazartesi 23.00
5.2.Sonuç Bildirme / Ödül İlan Tarihi
12 Mart 2022 Cumartesi 16.00

6. DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ
a) Vurgu, durak ve tonlamayı kullanma
b) Beden dilini (jest ve mimikleri) kullanma
c) Şiirin temasının kavranması ve hissettirilmesi
d) Şiire katılan yorum (özgünlük)
e) Sahne hâkimiyeti (Genel duruş)
f) Telaffuz, dil kullanımı, şiir diline uygun okuma
g) Şiirin ezgisine göre okuma (armoni, müzikal yapı)
h) Ezbere okuma
i) Heyecan kontrolü
j) Okuma Hızı

7. ÖDÜLLER
İLKOKUL KATEGORİSİ
1.lik ödülü Yarım Altın
2.lik ödülü Çeyrek Altın
3.lük ödülü Gram Altın
ORTAOKUL KATEGORİSİ
1.lik ödülü Yarım Altın
2.lik ödülü Çeyrek Altın
3.lük ödülü Gram Altın


8. SEÇİCİ KURUL
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Proje Koordinatörü Türkçe Öğretmeni
Gaziosmanpaşa Belediyesi Bilgi Evleri Türk Dili ve Edebiyatı Eğitmeni
Gaziosmanpaşa Belediyesi Sanat Akademisi Senaryo ve Yazarlık Eğitmeni

9. SONUÇLAR VE ÖDÜL TÖRENİ
Yarışmanın değerlendirme sonuçları 12 Mart Cumartesi saat 16.00'da Gaziosmanpaşa Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilecek programda bildirilecektir. Dereceye giren ilk 10 yarışmacı sahneye çıkarak şiir okuduktan sonra ilk 3’e girenlere ödülleri takdim edilecektir.

10. BAŞVURU ŞEKLİ
Yarışmaya katılacak olan öğrenciler İstiklal Marşı'mızın ilk iki kıtasını okurken çekilmiş videolarını, veli muvaffakatnamesi, öğrenci ad-soyadı, ikamet adresi, öğrencisi olduğu okulun adını, doğum tarihini ve telefon numaralarını tek mail şeklinde goptasanat@gmail.com mail adresine son başvuru tarihi olan 7 Mart 2022 Pazartesi günü saat 23.00’a kadar göndermeleri gerekmektedir.

11. BAŞVURU ADRESİ VE İLETİŞİM BİLGİLERİ
E Posta : goptasanat@gmail.com
Telefon : 0212 453 50 55-84
1899 kez izlendi